Categories :

Kredyt gotówkowy – opłacalny, czyli jaki?

Dzisiejszy rynek finansowy oferuje nam wiele różnych typów zobowiązań. Jednym z nich jest kredyt gotówkowy. Tego rodzaju pożyczkę zaciągnąć możemy na każdy cel. Bank nie weryfikuje tego, na co dany kredyt zamierzamy przeznaczyć. To niewątpliwie zaleta takiej pożyczki i jeden z głównych powodów tego, że często decydujemy się właśnie na kredyt gotówkowy a nie inne oferowane przez bank zobowiązanie finansowe.

Aby móc zaciągnąć kredyt gotówkowy, musimy oczywiście spełnić szereg formalności i warunków, które mają na celu weryfikację naszej zdolności kredytowej, czyli szacowanej maksymalnej wysokości naszego ewentualnego kredytu. Czynnikami, które o tym decydują są przede wszystkim:

– wysokość i regularność naszych dochodów (nasze dochody muszą być nie tylko odpowiednio wysokie, lecz także stałe i regularne, dlatego często, oprócz zaświadczeń udowadniających wysokość naszego miesięcznego wynagrodzenia, banki wymagają od nas dokumentów, które świadczą o formie i warunkach naszego zatrudnienia);

– nasza historia kredytowa (jest analizowana na podstawie informacji dostarczanym bankom przez BIK, tj. Biuro Informacji Kredytowej; instytucja ta wie wszystko o naszej przeszłości kredytowej – zaciąganych pożyczkach i zakupach na raty oraz ewentualnych kłopotach z regularną spłatą ich rat; to wszystko ma wpływ na naszą wiarygodność finansową);

– nasza ogólna sytuacja finansowa (składają się na nią wszystkie regularne comiesięczne wydatki związane z naszym utrzymaniem bądź sytuacją rodzinną).

Jeśli jesteśmy pewni, że nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca, by nasz wniosek kredytowy nie został odrzucony przez bank, powinniśmy być w pełni świadomi czynników, które decydują o tym, czy dana oferta kredytowa będzie dla nas korzystna. Należy je dokładnie przeanalizować zanim zdecydujemy się na wybór tej konkretnej oferty. Te faktory to między innymi:

– oprocentowanie i odsetki ewentualnego kredytu (to główne koszty naszego zobowiązania, chociaż nie jedyne);

– oczekiwana wysokość miesięcznych rat (im są wyższe, tym krótszy będzie okres kredytowania, a to będzie miało wpływ również na ostateczny koszt naszego zobowiązania);

– długość okresu kredytowania (jak zostało już wspomniane, zależy od wysokości miesięcznych rat; warto więc dokonać kilku symulacji, by móc realnie ocenić wpływ wysokości ewentualnych rat na długość kredytowania oraz koszt ostateczny kredytu);

– całkowity koszt kredytu (składają się na niego nie tylko te oczywiste koszty, jak odsetki bądź prowizja dla banku za udzielenie kredytu, lecz także inne dodatkowe koszty – ubezpieczenie i inne; tylko jeśli weźmiemy pod uwagę je wszystkie, będziemy w stanie ocenić, czy dana oferta kredytowa rzeczywiście jest w naszym wypadku opłacalna).

Zaciągnięcie nie tylko kredytu gotówkowego, lecz każdego finansowego zobowiązania bez wątpienia wiąże się z mniejszym bądź większym ryzykiem. Ostateczna decyzja powinna być więc poprzedzona bardzo dokładną analizą dostępnych na rynku ofert oraz naszej osobistej sytuacji finansowej. Jeśli zrobimy to naprawdę świadomie, nie powinniśmy się niczego obawiać.