Categories :

Konta oszczędnościowe a lokaty

Lokaty bankowe ewoluują, a z czasem pojawiają się nowe możliwości na rynku usług bankowych. Lokaty zostały częściowo wyparte przez konta oszczędnościowe, zdecydowanie bardziej i chętniej promowane przez banki, niż ich pierwowzory, czyli lokaty. Co łączy te dwa produkty bankowe ukierunkowane na oszczędzanie i zysk?

Cechy wspólne lokaty i konta oszczędnościowego

Cechą wspólną jest fakt iż obydwa produkty obciążone są podatkiem kapitałowym, oraz fakt iż zysk uzależniony jest od sumy początkowej umieszczonej w depozycie. Czym więc jest lokata? Lokata to produkt bankowym, który polega na wpłaceniu pewnej sumy pieniędzy na lokatę właśnie, możliwość wpłaty jest tylko przy zawieraniu umowy, nie ma możliwości dokonywania wpłat uzupełniających. Lokata zawierana jest na pewien okres czasu, w zależności od jej rodzaju może to być tylko dzień, lub nawet kilka lat. Wypłata środków wraz z odsetkami możliwa jest tylko po zakończeniu umowy. W przypadku chęci wcześniejszej wypłaty środków, zostanie wypłacony nam prawdopodobnie tylko kapitał początkowy, bez naliczonych do tej pory odsetek. Jeżeli chodzi o sposób oprocentowania, jest on uzależniony od kapitału początkowego, czasu na jaki zakładamy lokatę, a nawet tym czy jesteśmy nowymi klientami, czy też już od jakiegoś czasu korzystamy z oferty danego banku, niestety często oferty dla nowych klientów są zdecydowanie bardziej atrakcyjne, tyczy się to również oprocentowania lokat.

Czym jest więc konto oszczędnościowe? Jest to dobry wybór dla ludzi, którzy chcą oszczędzać regularnie. W przeciwieństwie do lokaty, na konto oszczędnościowe można wpłacać środki uzupełniające, nie jest ustalana ich minimalna, ani maksymalna wysokość. Konto oszczędnościowe jest znacznie bardziej elastyczne od lokaty. Posiadacz konta oszczędnościowego w dowolnym momencie może korzystać ze środków na nim powierzonych. Bez ryzyka utraty odsetek. Należy jedynie pamiętać, że czasami od częstych wypłat może być naliczana prowizja. Jak więc wygląda sprawa oprocentowania w przypadku kont oszczędnościowych? Konta oszczędnościowe posiadają oprocentowanie zmienne, naliczane są zazwyczaj co miesiąc, jednak w ofercie banków można znaleźć też takie, które naliczane są kwartalnie, lub dziennie. Jak widać przedział jest zróżnicowany. Każda kwota wpłacana na konto oszczędnościowe powiększa kwotę od której odsetki są naliczane.

Co więc wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnego podejścia osoby do oszczędzania. Jeżeli jednorazowo mamy możliwość wpłaty na depozyt większej sumy pieniędzy, która nie będzie nam potrzebna zdecydowanie lepiej wybrać lokatę, w innym przypadku konto oszczędnościowe będzie lepszym rozwiązaniem.