Categories : Bez kategorii

Dlaczego warto zainteresować się lokatami?

Inwestowanie pieniędzy jest dobrym sposobem na zwiększanie ich ilości na przyszłe potrzeby. Jednak inwestowanie wiąże się również z ryzykiem, dlatego nie każdy ma odwagę podjąć taki krok. Są jednak również takie sposoby inwestowania, które wiążą się z bardzo małym, można nawet powiedzieć zerowym ryzykiem. Oczywiście wtedy trzeba liczyć się też z mniejszymi zyskami, ale nie na tyle małymi, żeby inwestowanie stało si ę nieopłacalne. Dla tych osób, którym zależy na pomnożeniu swoich środków w bardzo bezpieczny sposób, jednym z optymalnych rozwiązań jest ulokowanie środków w banku na lokacie terminowej. Oprócz bezpieczeństwa nie wymaga to żadnych specjalnych umiejętności w inwestowaniu, ponieważ dalej tymi środkami zajmą się bankowi specjaliści. Środki są przeważnie wykorzystywane na udzielanie kredytów, ale mogą być też przez bank używane do innych inwestycji o niskim ryzyku.

Lokaty bankowe mają kilka ważnych cech, na które trzeba zwracać uwagę podczas wyboru konkretnej oferty, tak aby była ona dla nas jak najbardziej optymalna pod każdym względem. jednym z najważniejszych czynników jest wysokość oprocentowania, która ma proste przełożenie na to, jak wysokie zyski będą z lokaty. jednak to nie wszystko. Znaczenie ma również częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli tego, jak często są one dopisywane do głównego kapitału. Im kapitalizacja ma miejsce częściej, tym większe będą zyski, ponieważ po każdej kapitalizacji zwiększa się podstawa, od której będą naliczane 0odsetki w kolejnym okresie rozliczeniowym. Znaczenie również wybór oprocentowania stałego lub zmiennego. Wybór tego pierwszego gwarantuje niezmienne oprocentowanie przez cały okres lokaty, niezależnie od tego, jak będą się zmieniały stopy procentowe. Oprocentowanie zmienne wiąże się zaś z ryzykiem mniejszych zysków jeśli stopy procentowe zostaną obniżone, co będzie mieć przełożenie na niższe oprocentowanie. Jest jednak druga strona medalu. Stopy procentowe mogą bowiem zostać podwyższone, przez co też większe będzie oprocentowanie lokaty, a przy oprocentowaniu stałym możliwości osiągnięcia większych zysków w takim przypadku nie będzie.

Sam zysk to jednak nie wszystko. Przy wyborze lokaty należy zwrócić też uwagę na inne rzeczy. po pierwsze jaki jest minimalny wymagany wkład środków. To on będzie decydował o tym, czy z takim kapitałem, jakim dysponujemy będziemy mogli w ogóle otworzyć konkretną lokatę. W zależności od oferty i typu lokaty jest z tym różnie. Czasem minimalny wkład to na przykład tysiąc złotych, a czasem nawet pięć tysięcy. Kolejna sprawa, to czas trwania lokaty. Do wyboru mamy lokatę krótko- lub długoterminową. Generalnie w przypadku tych długich można liczyć na większe zyski, ale nie zawsze jest to opcja najkorzystniejsza. Dzieje się tak głównie przez to, że środków z lokaty nie można wybrać przed jej zakończenie. Dlatego czasem lepszą opcją będzie lokata krótsza, której termin zakończenia będzie wcześniejszy niż termin, kiedy będziemy potrzebować środków.

Może się zdarzyć tak,że podstawowa oferta lokaty nie do końca będzie nam odpowiadać, zwłaszcza pod względem zysków. Wtedy możemy zdecydować się na przykład na tzw. lokatę podwójną. W takim przypadku wpłacany kapitał zostaje podzielony na dwie części. jednak z nich jest inwestowana w zasadzie, tak jak na typowej lokacie, ale druga jest inwestowana bardziej ryzykownie, co jednak daje możliwość znacznie większych zysków, nawet na poziomie kilkunastu procent, w odniesieniu do zwykle kilku w lokacie tradycyjnej. Można tez zdecydować się na lokatę w obcej walucie, ale trzeba pamiętać, ze lokata walutowa wiąże się również z ryzykiem niekorzystnych zmian kursu danej waluty i zyski mogą być mniejsze.