Categories :

Czy lokaty warto dywersyfikować?

Wszyscy ekonomiści twierdzą, że oszczędności należy dywersyfikować. Co pojęcie dywersyfikacji oznacza dla przeciętnego gospodarstwa domowego i czy jest bardzo trudne w praktycznym zastosowaniu? Akurat lokaty bankowe dają dużą dowolność klientom. Na tym rynku panuje duża konkurencyjność, dlatego z rozłożeniem kapitału na różne narzędzia oszczędnościowe nie ma większego problemu. Pytanie tylko, czy warto to robić, a jeżeli tak, to w jaki sposób podejść do tematu rozsądnie. W artykule poznasz odpowiedzi na tak postawione pytania.

Efektywna manipulacja nadwyżkami kapitałowymi

Dywersyfikacja lokat bankowych jest uzależniona tak naprawdę od kilku czynników. W przypadku posiadania bardzo małego kapitału, poniżej dziesięciu tysięcy złotych jego rozdzielanie po prostu nie ma sensu. Dywersyfikację można zastosować skutecznie dopiero przy większych kwotach, zaczynając mniej więcej od pięćdziesięciu tysięcy. Jak taka strategia ma wyglądać w praktyce? Musisz wiedzieć, że dłuższy termin oszczędzania wiąże się zawsze z większym oprocentowaniem. Część kapitału, której nie będziesz używać na co dzień przeznacz na lokaty długoterminowe. Pozostałą kwotę przeznaczaj na krótkoterminowe, najlepiej promocyjne lokaty bankowe występujące szczególnie często do kwoty dziesięciu, dwudziestu tysięcy złotych. Z jednej strony zyskasz na promocjach krótkoterminowo, a z drugiej długoterminowo. Zapewnij sobie też prostą lokatę, dostępną z poziomu rachunku osobistego w banku. Dzięki temu zachowasz płynność finansową, bez potrzeby zamykania reszty narzędzi oszczędnościowych. Dywersyfikacja na poziomie lokat bankowych jest bardzo prosta w zastosowaniu. Powyższe założenia gwarantują zwiększenie oprocentowania minimum o pół procenta. Ten wynik jest całkiem niezły biorąc pod uwagę sytuację panującą w nowoczesnej gospodarce.

Dywersyfikacja najlepszym sposobem na zabezpieczenie długoterminowych interesów

Praktyka pokazuje, że dywersyfikacja to strategia godna zastosowania, niezależnie od wielkości posiadanych oszczędności, ani doświadczenia ekonomicznego. Wystarczy prosta analiza oferty lokat bankowych, aby uzyskać konkretne korzyści finansowe z takiego sposobu postępowania. Metody przedstawione w artykule działają u każdego. Nie wymagają też ponoszenia dodatkowych opłat.