Categories :

Co to jest lokata bankowa

Lokata bankowa przeznaczona jest do deponowania środków pieniężnych czyli naszych oszczędności. Na rynku do czynienia mamy z różnymi rodzajami lokat bankowych, wyróżniamy spośród nich przede wszystkim: lokaty terminowe, lokaty odnawialne, lokaty nocne. Po zakończeniu czasu trwania lokaty bank zwraca klientowi wpłacone środki wraz z odsetkami. Dla większości lokaty przeznaczone są głównie na pieniądze które chcemy zaoszczędzić.

Zakładając lokatę bankową klient wpłaca do banku na określony z góry czas pewną kwotę pieniędzy, kiedy lokata traci ważność bank zwraca te środki powiększone o należne odsetki. Samo pojęcie lokaty bankowej jest bardzo złożone i na rynku proponowanych jest kilka jej rodzajów.

Lokata terminowa

Definicja lokaty terminowej zakłada, że jak sama nazwa wskazuje ważność lokaty obejmuje konkretny określony wcześniej termin. W śród tego rodzaju lokat możemy wyróżnić lokaty tygodniowe, dwutygodniowe, roczne bądź inne. To na jak długo zdecydujemy się założyć lokatę zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i możliwości oraz tego kiedy będziemy chcieli skorzystać ze swoich środków.

Lokata odnawialna

Innym przykładem lokaty bankowej jest lokata odnawialna. Oznacza to, że jest ona odnawialna jednak tym razem będzie się ona opierała o zasady jakie obowiązują w danej chwili czyli w chwili odnowienia lokaty. Istnieje możliwość że będą one odmienne od tych które obowiązywały kiedy zakładaliśmy lokatę, czyli mogą być zarówno korzystniejsze jak i mniej korzystne.

Lokata rentierska

Ten rodzaj lokaty jest świetnym rozwiązaniem dla osób które dysponują większą sumą pieniędzy. Jej cechą charakterystyczną odróżniającą ją od innych lokat jest to, że właściciel lokaty ma szansę odbierać odsetki z określoną częstotliwością. Może być to lokata z miesięczną wypłatą odsetek.

Lokata nocna

W tym przypadku jak sama nazwa wskazuje lokata ważna jest tylko i wyłącznie przez jedną noc. Jednego dnia wpłacamy środki na lokatę a drugiego dnia wypłacamy je powiększone o zarobione odsetki. Ta lokata cieszy się coraz większą popularnością. Wiele banków jednak określa minimalną kwotę jaką musimy wpłacić np. 1000 zł .

Wymienione powyżej lokaty to tylko przykład tych które pojawiają się na polskim rynku. Oferta banków w tej kwestii jest o wiele szersza, a wybór najlepszego dla nas rozwiązania musi być uzależniony przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Wybierając najlepszą da siebie lokatę powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim oprocentowanie lokat, oraz cały charakter lokaty.