Oszczędzanie - klucz do lepszej przyszłości.

Posted by admin on Fri, Jul 18 2014 11:21:00

Czy myślałeś już o tym, że warto oszczędzać? Oszczędzanie to sposób na to, by w przyszłości nie narzekać na brak pieniędzy. Oszczędzanie pozwala nam także łatwiej uporać się z ewentualnym nagłymi, nieplanowanymi wydatkami - nie musimy do tego celu brać kredytu. Dlatego też o oszczędzaniu powinniśmy pomyśleć jak najszybciej. Najlepiej już teraz. Oczywiście sposobów na oszczędzanie jest mnóstwo. Jedni schowają pieniądze do skarpety, inni schowają je za obrazem, jeszcze inni włożą do sejfu, a Ci, którzy mają ich naprawdę dużo - zainwestują na giełdzie, stworzą własny biznes, lub zainwestują w dzieła sztuki. Każdy z tych sposobów ma oczywiście swoje plus, jak i minusy. Jest jednak jeden sposób oszczędzania, który po pierwsze sprawia, że nic nie ryzykujemy, po drugie dzięki niemu nasze pieniądze są bezpieczne, a po trzecie - dzięki niemu uniezależniamy się od efektów inflacji. O co chodzi?
Lokata - przyjrzyj się jej uważniej!
Oczywiście - chodzi o lokatę bankową. To swoisty kompromis między oszczędzaniem i odkładaniem pieniędzy „do skarpety”, a oszczędzaniem poprzez inwestowanie, obarczonym dość sporym ryzykiem. Lokata bankowa pozwala nam spać spokojnie - nasze pieniądze są w banku, mamy umowę, wiemy, że pieniędzy nie stracimy, a po danym okresie odzyskamy całość włożonej kwoty, powiększoną o procent, o jakim była mowa w umowie. Choć procent zazwyczaj nie jest wysoki, pozwala nam to uporać się z jednym - z inflacją. Trzymając powiedzmy 10 tys. zł w domu - powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli będziemy chcieli wydać je za kilka lat, ich wartość będzie znacznie niższa, niż w momencie, gdy zaczęliśmy pieniądze odkładać. Wpłacając je natomiast na lokatę - zabezpieczamy się przed ewentualnymi skutkami inflacji - wraz ze spadkiem wartości pieniądza - rośnie nasza kwota, dzięki odsetkom doliczanym do kapitału. W takim wypadku nikt nie przegrywa, wygrywają zaś wszyscy. Tylko na jak długo ulokować nasze pieniądze?
Lokaty długoterminowe i krótkoterminowe.
To jeden z najpoważniejszych dylematów, jeśli chodzi o lokaty bankowe. Często po prostu nie wiemy, czy zdecydować się na krótszą, czy na dłuższą lokatę. W takim razie powinniśmy wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim - im dłuższa lokata, tym dłużej musimy pogodzić się z faktem, że nie możemy korzystać z naszych pieniędzy. Jeśli wypłacimy je wcześniej - stracimy większość lub całość naszych odsetek. Lokata długoterminowa jest jednak dobrym wyjściem, jeśli na przykład odkładamy na odleglejszy wydatek, jak chociażby studia naszego syna lub córki. Wtedy lokata długoterminowa jest dobrym rozwiązaniem. Kiedy jednak zależy nam na tym, by za rok lub pół mieć dostęp do naszych pieniędzy, zdecydowanie lepszym wyjściem będzie lokata krótkoterminowa. Nie ryzykujemy wtedy, że wypłacając nasze pieniądze po niedługim czasie stracimy nasze odsetki. Jak więc widać - wybór lokaty nie jest tak oczywisty. Choć przewyższa ona wieloma zaletami inne sposoby oszczędzania, to jednak ostateczny wybór jakiejś lokaty jest już nieco trudniejszy i trzeba dobrze go przemyśleć.