Opłacalność kredytu gotówkowego

Posted by admin on Mon, Dec 01 2014 07:30:00

Wybierając się po kredyt należy dokładnie przyjrzeć się ofertą jeśli nie wszystkich, to przynajmniej większości banków. Okazuje się bowiem, ze na rynku kredytów istnieją ogromne różnice wśród banków.

Różne banki mają różny maksymalny okres, na który udzielają kredytów. Niektóre oferują 84 miesiące inne nawet 120. W zależności jaki bank, taka oferta. Ważne jest natomiast zastanowienie się na spokojnie jeszcze w domu, jaki okres spłaty nas interesuje. Kierujmy się zasadą, że im krótszy okres kredytowania tym tańszy kredyt, ale nie pozwólmy również na zbyt wysoka ratę miesięczną w stosunku do zarobków.

Inną kwestią jest kwota, jaką jesteśmy zainteresowani. Dobrze obliczmy ile jest nam potrzeba i nie dajmy się namówić na więcej. Banki zazwyczaj próbują udzielić kredytu na maksymalną możliwą kwotę, na jaką klient ma zdolność kredytową. To niestety działa tak, że im wyższa kwota kredytu tym większy zarobek banku, dlatego nie daj się zwieść. Bądź przygotowany. Idąc do banku musimy wiedzieć po co tak naprawdę tam idziemy.

Kiedy będziemy już wiedzieli ile chcemy wziąć kredytu i na jak długo, czas na porównanie ofert banków. Kredyty gotówkowe opisywane są następującymi parametrami: ubezpieczenie od utraty pracy, zdrowia lub życia, marża banku, prowizja od udzielenia kredytu i od wcześniejszej spłaty, opłaty dodatkowe. To są parametry, dzięki którym możliwe jest porównanie ofert różnych banków. Część banków nie wymaga na przykład wykupywania ubezpieczenia kredytu, inne maja niską prowizję lub zupełnie jej nie mają. Być może prześledzenie ofert wszystkich banków działających na rynku jest długotrwałą i żmudną pracą, ale w dobie Internetu nie powinno to być aż tak trudne. Może prześledzić strony internetowe banków sami, albo zajrzeć na porównywarkę ofert banków. Do banków o najkorzystniejszej ofercie idźmy przygotowani i zaznajomieni z ich ofertą. Nie pozwólmy się zaskoczyć, bo nasz błąd może nas wiele kosztować, w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Dobrym parametrem wiele mówiącym o opłacalność kredytu gotówkowego jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Wyliczana jest przez procentowy stosunek całkowitego kosztu pożyczki ponoszonego przez kredytobiorcę do całkowitej kwoty kredytu w okresie jednego roku. Wskaźnik RRSO został stworzony właśnie celem obiektywnego porównywania ofert banków. Służy kredytobiorcy do oceny opłacalność kredytu. Jeśli RRSO jest wysoki, to oznacza, że kredyt jest drogi, czyli inaczej mówiąc, szukając kredytu wybierzmy ten o najniższym RRSO. Banki podają prognozowane RRSO w swoich ofertach, ale większość konsumentów nie rozumie znaczenia tego skrótu, stąd często nawet wysoki RRSO nie odstrasza klientów.

Kiedy będziemy sobie porównywać oferty różnych banków, pamiętajmy, że projektanci stron internetowych są ekspertami w tworzeniu ich w taki sposób, by pewne informacje rzucały się w oczy od razy, a inne były bardziej zawoalowane. Jeśli dobrze poszperamy, na stronach internetowych można właściwie znaleźć każdą informację.