Kredyt gotówkowy – magia liczb i procentów

Posted by admin on Wed, Feb 11 2015 08:31:00

Magiczne 0 zł !

Nie od dziś wiadomo, iż na potencjalnych klientów, także tych z sektora finansowego, bardzo dobrze działają popularne marketingowe określenia typu: promocja, rabat, gratis, 0% odsetek, 0 zł kosztów itd. Równocześnie idealnym stymulatorem są takie frazy jak: duży zysk, wielkie korzyści. Jak widzimy, tam gdzie warto przedstawić klientowi opcje, które go nie obciążają, wystarczy podać konkretną liczbę lub procent, równocześnie iluzoryczne korzyści przedstawia się jako bliżej niekreślone i niepoliczalne pojęcia. Wszystko to sprytny marketing, słowa klucze, które działają na idealna przynęta.

Każdy chciałby płacić 0% odsetek, albo utrzymywać konto ROR za o zł, dlatego warto to uwypuklić. Klienci ubiegający się o kredyt gotówkowy powinni jednak sprawdzić, czy pod tymi bardzo korzystnymi sloganami nie znajdują się koszty ukryte. Np. biorąc kredyt gotówkowy klient zobowiązany jest do otworzenia konta bankowego, którego prowadzenie to 0 zł, jednak opłaty związane z transakcjami, przelewami lub opłata za smsy z hasłem to procentowo większy wydatek niż na innych kontach. Czy w związku z tym, darmowe utrzymanie konta ma jakiekolwiek znaczenie? W tym przypadku nie.

Opłaty manipulacyjne

O opłatach manipulacyjnych przy reklamie kredytu gotówkowego nie wspomina sie wcale. Tego typu drobiazgi wychodzą podczas podpisywania dokumentu umowy kredytowej. Niestety jednak nie wszyscy klienci czytają dokładnie treść, lub wręcz nie rozumieją tego co czytają. Opłaty manipulacyjne mogą dotyczyć zmiany stóp procentowych, albo w ogóle uruchomienia kredytu, a wówczas okazuje się iż klient banku zapłaci za kredyt zdecydowanie więcej niż wyczytał to z ogólnej oferty swojej pożyczki. Przyjmuje się, iż długoterminowe kredyty wiążą się ze sporymi kosztami manipulacyjnymi, czasami ich wartość może przekroczyć nawet kilkaset złotych.

Kredyt za 20 zł!

Towarzystwa finansowe wiodą prym w kampaniach reklamowych promujących najtańsze kredyty gotówkowe. Sęk w tym, iż bardzo ogólna oferta ujawnia tylko i wyłącznie wstępne koszty lub tylko ich wycinek. Z tego powodu nie należy traktować ofert handlowych jakby były wiążącymi postanowieniami umowy. W rzeczywistości, bardzo tanie kredyty gotówkowe opiewają na spore oprocentowanie.