Kredyt gotówkowy – dobre oferty

Posted by admin on Fri, Mar 13 2015 10:28:00

Kredyty, w tym kredyty gotówkowe należą do najpopularniejszych produktów bankowych. Zaciągnięcie kredytu jest co prawda kosztowne, ponieważ oprócz samej pożyczonej sumy trzeba jeszcze zwrócić odsetki. Jest to jednak mimo tego w wielu przypadkach rozwiązanie bardzo opłacalne, ponieważ od ręki można zdobyć środki potrzebne na jakiś cel, a nie zawsze oszczędzanie wchodzi w grę, gdyż jest na nie po prostu zbyt mało czasu. Ważne jest jednak dobre rozpoznanie swoich możliwości finansowych, aby spłata kredytu nie była większym problemem, a także wybór najkorzystniejszej oferty. Oferty zaś są bardzo liczne, ponieważ kredyt gotówkowy oferuje praktycznie każdy bank.

Aby dobrze wybrać ofertę kredytowa trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Pierwszym z nich są koszty kredytu, na które składa się zarówno oprocentowanie, jak i różnego rodzaju opłaty manipulacyjne. Najważniejszą z tych opłat, jest oplata prowizyjna, której wartość to zwykle kilka procent. Spotkać można też kredyty udzielane bez prowizji. Oprocentowanie kredytu bezpośrednio wpływa na to, jakie będą jego koszty. Oprocentowanie może być jednak różnego rodzaju i od tego będzie też zależeć jego wysokość, a ściślej mówiąc to, czy będzie się ona zmieniać w czasie spłaty kredytu. Takiego problemu nie ma w zasadzie, jeśli wybierzemy kredyt ze stałym oprocentowaniem. W takim przypadku do naliczania oprocentowania jest brana pod uwagę wysokość stóp procentowych w dniu zawierania umowy i oprocentowanie to obowiązuje przez cały okres spłaty kredytu. Z kolei przy oprocentowaniu zmiennym wysokość oprocentowania może się zmieniać w zależności od tego, jaka wysokość stóp procentowych. Niesie to ze sobą ryzyko, że koszty kredytu będą większe, jeśli stopy procentowe zostaną podniesione, ale też daje szanse na niższe koszty w przypadku, kiedy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżkę tychże stóp.

Dobry kredyt, to nie tylko tani kredyt, ale również taki, który w dość wygodny sposób będzie się spłacało. To w dużej mierze zależy od tego, jak ilość oraz wysokość rat zostanie ustalona. Dobrym rozwiązaniem jest, kiedy warunki spłaty są elastyczne i można je negocjować, ale nie zawsze istnieje taka możliwość i wtedy trzeba szukać po prostu najlepszej oferty pod tym względem. Wybierając warunki spłaty możemy wybrać kredyt z ratami równymi, albo z ratami malejącymi. Już same nazwy sugerują, o co w tych sposobach spłaty kredytu chodzi. Raty równe są wszystkie takiej samej wysokości, natomiast raty malejące są coraz mniejsze wraz ze spłacaniem kredytu. W takim przypadku odsetki naliczane są bowiem od niespłaconego kapitału, a że w miarę spłacania kredytu ten kapitał maleje, to raty są coraz niższe. Przy wyborze rat malejących trzeba jednak przygotować się na dość spore wysokość rat w pierwszym okresie.

Idąc do banku po kredyt musimy oczywiście przygotować się do konieczności spełnienia pewnych formalności. Chodzi tu o procedury związane z ustaleniem zdolności kredytowej. Na zdolność taka składa się przynajmniej kilka ważnych czynników. Przede wszystkim dochody. Bank musi mieć pewność, że osoba, której udziela kredytu będzie go miała później z czego spłacić. Możemy więc zostać poproszenie o stosowne zaświadczenie z pracy, czy o innym źródle dochodów. Druga sprawa to zabezpieczenie kredytu. Popularnym sposobem zabezpieczenia jest poręczenie przez inną osobę, która zobowiązuje się spłacić kredyt, jeśli nie zrobiłby tego kredytobiorca. Można tez zabezpieczyć kredyt poprzez jakieś poręczenie majątkowe, albo wykupując stosowne ubezpieczenie. Bank może również sprawdzić nasza zdolność kredytową w BIK.