Kredyt gotówkowy czy sprzedaż ratalna?

Posted by admin on Wed, Jun 24 2015 08:03:00

Powszechnym stało się kupowanie na raty. Wiele sklepów oferuje nam sprzedaż ratalną. Kiedy potrzebujemy coś nabyć na przykład zepsuła nam się pralka, zawsze możemy bez problemu zakupu dokonać na raty. Nie tylko w tradycyjnych sklepach można kupować na raty. Również w sklepach internetowych istnieje taka możliwość. Jednak czy warto kupować na raty? Czy tak na prawdę nam się to opłaca? A może w zamian za raty tańszy dla naszego portfela będzie kredyt gotówkowy? Sięgnij tutaj po więcej pomocnych wskazówek  i przekonaj się, że kredyty wcale nie musza być takie straszne.

Kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy to nic innego jak pożyczka pieniędzy z banku. Kredyt gotówkowy jest najbardziej rozpoznawalnym produktem bankowym. Nie wymaga wielu formalności i jest łatwo dostępny. Suma pieniędzy, jaką może nam zaproponować bank jest uzależniona od naszej zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa to główne kryterium, jaki bierze bank pod uwagę chcąc udzielić nam kredytu. Zdolność kredytowa jest obliczana na podstawie naszego dochodu, od którego odejmowane są nasz zobowiązania. Kredyt gotówkowy jest przyznawany na dowolny cel. Oprocentowanie takiego kredytu jest zazwyczaj dosyć wysokie. Przyczyniają się do tego niskie wymagania banku wobec klienta.

Sprzedaż ratalna.

Sprzedaż ratalna jest bardzo powszechna, głównie za względu na łatwą jej dostępność i brak wielu wymogów, jakie trzeba spełnić. W praktyce na raty kupujemy zazwyczaj sprzęt RTV i AGD oraz meble. Praktycznie w każdym większym sklepie tradycyjnym jak i internetowym istnieje możliwość zakupu na raty. Dzięki tej formie sprzedaży klient od razu otrzymuje towar a spłaca go w dogodnych małych ratach miesięcznych. Przy sprzedaży ratalnej obowiązuje zasada uproszczonego kredytowania. Taki rodzaj kredytu jest bardzo wygodny, ponieważ dokonuje się go na miejscu w sklepie, jakim chcemy nabyć dany towar.

Co zatem bardziej się opłaca?

Często kredyt gotówkowy jest lepszym rozwiązaniem. Głównie, dlatego, że na miejscu w sklepie nie mamy dużego wyboru. Musimy brać raty w banku, jaki właśnie obsługuje dany sklep i na zasadach, jaki on oferuje. Kredyt gotówkowy wybieramy sami. Sami decydujemy o tym, jaka pożyczka pieniędzy nam odpowiada i będzie dla nas najlepsza. Możemy korzystać z ofert wielu banków. Sama spłata ratalnych zakupów czy też kredytu nie różni się od siebie. Bank dający nam kredyt czy udzielający rat sam ustala wysokość i harmonogram spłat a my musimy się do tego dostosować. Aby dokładnie przeliczyć, co będzie dla nas bardziej opłacalne można skorzystać z kalkulatorów kredytów, które są ogólnie dostępne do znalezienia na wielu stronach internetowych. Dzięki nim możemy zrealizować swoje zakupy o dowolnym czasie i w dowolnym miejscu. Najczęściej z domowego fotela bez wychodzenia z domu.

O czym pamiętać?

Niezależnie czy zdecydujemy się na sprzedaż ratalną czy też kredyt gotówkowy należy w pierwszej kolejności pamiętać, że wszelkie koszty trzeba uregulować. Konieczne jest, więc nie tylko spłacenie podstawowej kwoty kredytu, ale również i wszystkich dodatkowych opłat związanych z prowizjami czy też oprocentowaniem. Ich suma zdecydowanie nie może przekroczyć naszych możliwości finansowych. To, bowiem może być bardzo brzemienne w skutkach i spowodować spiralę zadłużenia, z której trudno będzie później wyjść i konieczne będzie zaciągnięcie kolejnych kredytów. A zatem należy pamiętać jednoznacznie, że wszystko jest dla ludzi jednakże trzeba korzystać z głową i na pewno nie przecenić wszystkich swoich dotychczasowych możliwości finansowych. Trzeba mieć, zatem świadomość ile zarabiamy i jakie dodatkowe koszty jesteśmy w stanie ponieść w związku z dodatkowymi ratami.