Czym jest depozyt i lokata rentierska.

Posted by admin on Mon, Apr 20 2015 08:31:00

Oszczędzać można na wiele różnych sposobów. Ważne, aby na tym oszczędzaniu udało nam się jak najwięcej zarobić. Jednym z dobrych sposobów jest lokowanie pieniędzy na lokatach bankowych. Kasa jest bezpieczna i do tego wszystkiego będzie nam się powiększała o wartość odsetek jakie się od niej uzbierają. Formą powierzenia oszczędności w banku są nie tylko tradycyjne lokaty, ale również depozyty. Jest to forma transakcji jaka zachodzi pomiędzy klientem, a bankiem. Klient daje bankowi pieniądze, który może je przeznaczać na dowolny cel, w zamian po zakończeniu depozytu bank zwraca klientowi depozyt wraz z uzbieranymi od niego odsetkami. Odsetki to kwota, która jest uzależniona od wielu czynników. Bardzo istotny jest czas na jaki wkładamy depozyt, a także stopa procentowa jaka znajduje się na danym rynku. Ważne jest również oprocentowanie depozytu. Mamy do wyboru oprocentowanie stałe i oprocentowanie zmienne. Zdeponowane pieniądze należą do banku i może on nimi dysponować jak tylko chce. W zamian za użyczenie naszych pieniędzy da nam rekompensatę w postaci odsetek. My zarobimy, a bank zyska środki na finansowanie bieżących inwestycji. Wiele banków bez depozytów i lokat nie miałoby najmniejszej szansy, aby przetrwać na rynku.

Formy depozytu.

Depozyt może przybierać wiele różnych form. Może być nie tylko pieniędzmi, ale również papierem wartościowym lub też rzeczą. W depozycie można również złożyć biżuterię. Każdy depozyt jest w sposób szczególny zabezpieczany i przechowywany. Wszystko mieści się w skarbcu bankowym, gdzie jest w pełni bezpieczne. Depozyty składa się do skarbca za określone pieniądze. Bank za darmo nam ich nie będzie ochraniał. Dawniej w taki sposób przechowywano sztabki złota. W dzisiejszych czasach klienci najczęściej deponują większe sumy pieniędzy, aby ich nie przechowywać w domu, co nie jest bezpieczne zwłaszcza, jeśli suma jest pokaźna. Wiele osób w formie depozytu składa ważne dokumenty, które powinny być w odpowiedni sposób przechowywane.

Jakie mamy depozyty.

Obecnie mamy do wyboru kilka rodzajów depozytów. Mamy między innymi depozyty na żądanie. Znane są również jako depozyty avista. Mamy tutaj do czynienia z pieniądzem transakcyjnym. Klienci gromadzą takie pieniądze na swoich rachunkach. Należy jednak mieć na uwadze, że ta forma deponowania pieniędzy jest mało opłacalna. Są przypadki, że na takim depozycie nic nie uda nam się zarobić.

Depozyty terminowe.

Inną formą depozytów są depozyty terminowe. Nazywa się je również lokatami terminowymi. Pieniądze są potrzebne do finansowania przedsiębiorstwa. Wkłada się je na depozyt, inaczej mówiąc na lokatę, aby na nich zarobić w postaci odsetek. Tutaj uda nam się uzbierać o wiele większe odsetki niż w przypadku depozytów avista. Banki proponują dosyć dobre oprocentowanie, aby można było zarobić na takim depozycie jak najwięcej i aby klienci chętniej wracali do oferty banku.